Mikrorachunek Podatkowy

Do końca roku trzeba wygenerować swój mikrorachunek podatkowy? To bzdura.

 

W internecie można znaleźć ostrzeżenia, że podatnicy mają czas tylko do końca roku na wygenerowanie tzw. mikrorachunku do płatności podatków.

Takie alarmy są jednak zupełnie niepotrzebne. W ostatnich dniach grudnia nie trzeba robić absolutnie niczego, nie mija żaden ważny termin!

 

Generator mikrorachunku podatkowego

 

 

Mikrorachunek podatkowy od 2020 r.

Na początek krótkie wyjaśnienie - o co w ogóle chodzi z mikrorachunkiem podatkowym? Od początku 2020 r. każdy podatnik w Polsce podatki PIT, CIT i VAT będzie musiał przelewać nie na dotychczasowy rachunek (urzędu skarbowego), ale na swój indywidualny mikrorachunek podatkowy. Ma to służyć przede wszystkim ułatwieniu płatności podatków oraz ewentualnej identyfikacji zaległości.

Sprawa dotyczy oczywiście przede wszystkim przedsiębiorców - to oni regularnie płacą podatki dochodowe PIT albo CIT, a także podatek VAT. Ale osoby indywidualne także będą miały swój mikrorachunek podatkowy, bo i one raz na jakiś czas - przede wszystkim gdy w rocznym rozliczeniu podatkowym wychodzi niedopłata - muszą zapłacić osobiście urzędowi skarbowemu podatek PIT. W niektórych sytuacjach osoby fizyczne są także płatnikami VAT (np. przy zakupach na chińskich platformach sprzedażowych).

Czy mikrorachunek trzeba "wygenerować" do końca 2019 r.? Nie!

Prawdą jest, że wszystkie przelewy podatków PIT, CIT i VAT od początku 2020 r. trzeba będzie realizować WYŁĄCZNIE na numer swojego indywidualnego mikrorachunku podatkowego. Dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych do wpłat PIT, CIT i VAT pozostaną aktywne jedynie do 31 grudnia 2019 r.

Nie oznacza to jednak, że do końca 2019 r. trzeba wygenerować numer swojego mikrorachunku. W ogóle sformułowanie "wygenerować" - choć używa go Ministerstwo Finansów - jest niefortunne, bo może sugerować konieczność przeprowadzenia jakiegoś procesu, w którego efekcie tworzy się swój indywidualny mikrorachunek. Tymczasem niczego nie trzeba tworzyć.

Nasz mikrorachunek jest już gotowy, a jedyne, co możemy zrobić, to poznać jego numer. Służy do tego Generator mikrorachunku podatkowego przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Po wpisaniu swojego numeru PESEL lub NIP system pokazuje, jaki jest numer naszego mikrorachunku. PESEL lub NIP jest jego częścią (na tej samej zasadzie, jak numer bankowy do wpłat składek ZUS również zawiera w sobie NIP przedsiębiorcy).

 

Czy przedsiębiorca albo osoba fizyczna skorzysta z generatora dzisiaj czy w styczniu - nie ma znaczenia. Ważne, żeby w terminie wpłaciła podatek na prawidłowy rachunek. Zawsze numer mikrorachunku będzie taki sam, bo zawsze bazuje na podanym numerze PESEL lub NIP - obojętne, czy pierwszy raz wygenerujemy go teraz, czy za miesiąc albo pięć lat.

Osoby indywidualne być może nigdy nie będą miały potrzeby poznawać numeru swojego mikrorachunku - bo nigdy nie będą musiały zapłacić VAT ani niedopłaty z tytułu podatku PIT (zaliczki na podatek wpłaca wszak pracodawca; nie potrzebuje on numeru mikrorachunku pracownika, bo zaliczki będzie wpłacał sumarycznie na własny mikrorachunek).

Co ważne - z generatora mikrorachunku podatkowego można korzystać wielokrotnie, o każdej porze dnia i nocy. Nie trzeba więc tego numeru zapisywać, drukować, zapamiętywać itd. W każdej chwili można go ponownie poznać.

 

Żeby nie było wątpliwości - to samo pisze Paweł Jurek, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów.

 

Jeżeli więc trafią państwo na ostrzeżenie, że koniecznie do końca 2019 r. wszyscy podatnicy powinni wygenerować swój mikrorachunek podatkowy, proszę nie panikować. Takie komunikaty to nadużycie. Niczego nie trzeba robić pilnie. Kiedy przyjdzie potrzeba zapłaty podatku PIT, CIT lub VAT (zasady płatności innych pozostają bez zmian), spokojnie będzie można wygenerować - czyli po prostu poznać - numer swojego mikrorachunku podatkowego.

 

 

Generator mikrorachunku podatkowego

 

źródło: Gazeta.pl

http://next.gazeta.pl - artykuł